1.10. párek

1. října 2013 v 2:24 | zase on
Konečně zvítězil nade všemi týravými pocity zase hlad. A tu vzpomněl si pan domácí šťastně na párek uzenek, které si pro příhodu uchoval. Ve chvíli, kdy lakotný výběrčí obdivu zase tvář Blankytného zpytoval, zakryl si stranou k němu dlaní obličej, a vytáhnuv spěšně párek z kapsy, dal se chutě do lahodného pokrmu pozemského, snad ach! posledního, jímž se pokochá v životě.
Ale vtom zaznělo nad ním radostné: "Ach, ty pláčeš, pozemšťane? Tedy roztála konečně i tvoje tvrdá pozemská kůra vítěznou září mého obrazu!"
Bylť se malíř k němu připlížil svou neslyšnou vzdušnou chůzí a vyrušil jej tím výkřikem z libého požitku.
Pan B., rozdrážděn vyrušením, jakož i domněnkou malířovou, okázal bez ostychu svůj párek a prudce odsekl: "I ďasa pláču! Jím."
"Jíš?" zvolal s hněvným úžasem Blankytný, jenž také přiskočil. "Tváří v tvář tomu velebnému výtvoru génia dovedeš se oddávati té pozemské mrzkosti?!"
"Mrzkosti! Což je ukájení hladu mrzkostí? Či snad vy Měsíčané dokonce - ne - nejí - nejíte?!"
"Ovšem že nejíme. Naše vzdušné tělo nemá bohudíky zapotřebí živiti se surovou hmotou."
.......
"A což vy pozemšťané neživíte se bylinami?"
"Leda blázniví vegetariáni! My ostatní rozumní lidé jíme maso - "
"Maso?" zděsil se Blankytný.
"Což se tak lekáte? Snad nemyslíte, že lidské maso? Jíme jen maso skopců, telat -"
"Hrozné! Vy tedy bez lítosti vraždíte, trháte a hltáte živé tvory boží, kteří s vámi obývají Zemi? Děláte ze svých těl živé jejich hroby? Je-li možné, aby vesmír snášel v lůně svém planetu, potřísněnou kanibalstvím tak ohavným! A tohle je tedy zabité zvíře?" doložil s posuňkem hrůzy a ošklivosti, ukazuje nohou na zbytek párku, jejž B. prve leknutím na podlahu upustil.
"Zvíře!" zasmál se zuřivě pozemšťan. "Jest to prostě maso prasečí, rozsekané nadrobno a nabité do čistě vypraného střeva, které -"
Nedomluvil. Blankytný klesl ve mdlobách na podlahu. Otrlejší malíř s výkřikem zděšení poklekl nad ním a snažil se vzkřísit ubohého.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Před rokem jsem byl pozván na výlet. Do zdravím kypících provozů, kde stroje se svými roboty vyráběly věci, které každý den používám. Celou cestu přes Německo jsem strategicky zabíral to nejhorší místo, celou cestu jsem se s nikým nebavil, nepil slivovici, nezpíval, nepovídal si o autech, mobilech a politice. Kdybych nebyl člověkem, mohl bych docela dobře být třeba héliem, argonem či jiným z inertních prvků.
Exkurze se povedla. Viděl jsem to, co jsem chtěl vidět, zdržoval ostatní výletníky svými všetečnými otázkami a byl za to všechno večer polit pivem přičiněním uklouznuvší servírky. (Pivo nepiju, pro připomenutí).
Po dlouhé zpáteční cestě jsem chtěl vystoupit v Praze jako jediný z celého autobusu (tomu by jeden nevěřil), protože jednak z ní mám suverénně nejlepší spojení domů (tomu by ani druhý nevěřil) a navíc jsem zrovna ten večer chtěl jít na Kraak&Smaak (tomu už snad věřím jen já).
A co jsem cestou nevyslechl?

"Takhle v noci, to se jezdí nahovno, co? Nebo jsi zvyklej?" krátil si cestu chlápek na sedadle vedle řidiče.
"Jó, v noci pracujou jen kurvy a zloději. A my," opáčil s uchechtnutím řidič.
Oba byli od pohledu tak ve stejném věku, měli desetileté děti, pětatřicetileté ženy, barák na vesnici, svůj nebo zatím na hypotéku.
"To je mor, bejt často v noci pryč. Ženská je doma sama a jak nemá kontrolu, začnou jí nadbíhat chlapi, víš co. Občas na to myslím, že jí tam nerad nechávám samotnou," pokračoval, zatímco neznatelnými pohyby korigoval dráhu Setry v dálničním pruhu.
"Přesně tak. To ti pak za ní někdo začne chodit a za chvilku si jí odvede, děti ti zůstanou na krku... Tyhle směnný provozy by se měly vůbec zrušit, stejně to je jen pro zlost. Dřív se chodilo domů normálně a v noci se spalo," přidal se chlápek.
Pokračovali ještě chvilku v nadávání na práci v noci, dlouhé odjíždění z domova kvůli práci a obecně na systém, který v republice panuje. A taky na ty ostatní chlapy, kteří v noci pracovat nemusejí a mají tudíž čas lákat jejich mladé manželky do tenat.

"Hele, a ty teda jezdíš i se zájezdama, jo? Na dýl?"
"Jojo, do Francie, do Španělska jezdíme, jsme tam třeba týden."
"A co jak si tam krátíte volnej čas?" Bylo napůl jasné, kam tím míří.
"Ale jo, občas se povede pěkná delegátka...," zasmál se řidič. "Je jich pár takovejch správnejch, co z toho nedělají vědu. To ti pak celej tejden uteče jako voda, když je co dělat."
"Tak to máte dobrý, ještě že tak. Nějaký rozptýlení je v životě třeba," přitakal chlápek. "Taky mám ve městě takový dobrý kamarádky. Synovo učitelku a pošťačku. Tak jednou za čtrnáct dní se zastavím, víš, nebo ona u nás. Hele jedna má pětky a tu druhou je zase za co chytit dole," spokojeně dodal.

Konečně jsme byli v Praze. Vyrušil jsem pány z konverzace, nechal se vysadit na okruhu a vyrazil do SaSaZu na koncert.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zítra Zítra | Web | 1. října 2013 v 21:44 | Reagovat

Napadlo mě něco o morálce, ale pak, každý hřešíme po svém.
Jak ty? Nejsi snad anděl nebo ano?

2 zase on zase on | 2. října 2013 v 14:48 | Reagovat

Napadlo mě něco o rčení "nedělej jinému to, co nechceš, aby on dělal tobě". Kdyby se bavili jen o tom prvním, pomyslel bych si, že to jsou nejistí žárlivci. Kdyby jen o tom druhém, pomyslel bych si něco o morálce. Řekněme.
Ale když mi to takhle hezky spojili, pomyslel jsem si o nich, že jsou to zkrátka pokrytečtí blbci.

Kdepak anděl. Jsem dospělý člověk s ideály dítěte ;-)

3 stuprum stuprum | Web | 5. října 2014 v 13:44 | Reagovat

Je mor být celý týden pryč, přijít v neděli špinavý a zas vyrazit na noc jezdit truckem po celém světě. :)

4 Kika Kika | E-mail | Web | 5. října 2014 v 23:12 | Reagovat

Dnešní doba.. V noci ještě třeba pracujou pokerový hráči a tak.. neviděla bych to tak černě.. Ale hlavně, že se pánovi nelíbí, že nad tou jeho nemá kontrolu, to je hned vidět charakter :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama